loading

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

در گذشته خوردو ها با فرمان هایی تولید می شدند که چرخش در آن ها به سختی صورت می گرفت. اما امروزه فرمان هیدرولیکی جای این فرمان ها را در خودروها گرفته است. اما برای عملکرد بهتر و راحت تر این فرمان ها نیاز به استفاده از روغن هیدرولیک است. در ادامه به مبحث روغن هیدرولیک و ویژگی های آن نیز می پردازیم:

روغن هیدرولیک چیست؟

در هر دستگاهی برای این که حرکت راحت تر و با اصطحکاک کمتر صورت گیرد نیاز به استفاده از انواع روغن صنعتی وجود دارد. در خوردوها نیز در گذشته از فرمان های دستی استفاده می شد. البته هنوز هم این نوع فرمان ها در خوردوهای ایرانی وجود دارد و شاید تا دهه ها دیگر نیز بتوان رد پای این نوع فرمان ها را در خودروهای ایرانی پیدا نمود.

بعد از به بازار آمدن فرمان هیدرولیک برای این که این فرمان ها حرکت مناسب و بهتری داشه باشند روغن هیدرولیک فرمان نیز به بازار آمد. این نوع روغن وظیفه انتقال قدرت موتور را به فرمان خودرو دارد. با استفاده از این روغن چرخش و حرکت فرمان به سادگی صورت گرفته و قدرت نیز به راحتی به قسمت های دیگر خوردو انتقال می یابد.

وظیفه حرکت قطعات و سرعت درحرکت این قطعات بر عهده روغن هیدرولیک فرمان است.

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

ویژگی ها در روغن هیدرولیک

با توجه به عملکرد مهم روغن هیدرولیک در خودرو شاید تصور شود که این روغن ها تنها در خودروها قابل استفاده هستند. اما از این روغن در صنایع مختلفی استفاده می شود. اما برای این که این روغن ها را بتوان در صنایع مختلف و یا خودروها مورد استفاده قرار داد باید دارای ویژگی های مختلفی باشند.

روغن های هیدرولیک باید دارای روان کاری بسیار بالایی باشند. قابلیت حفظ این روانکاری در هر فشار و درجه حرارتی نیز نشان از برتری این نوع روغن ها دارد.
مواد تشکیل دهنده روغن باید دارای استحکام بالایی باسند. در غیر این صورت در هنگام استفاده از هم جدا خواهند شد.
در دماها و فشارهای متغیر باید از نظر شیمیایی نیز تغییراتی در ساختار روغن رخ ندهد.
به علت وجود اکسیژن در هوا نباید در روغن های هیدرولیک هیچ گونه لجنی تشکیل شود.
ویسکوزیته از عوامل مهم در این روغن ها است. از ویژگی های مهم این روغن ها دارا بودن ویسکوزیته ثابت است.
این روغن ها نباید در قسمت های دیگر خودرو ایجاد خوردگی و فرسودگی نماید.

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

چه زمانی نیاز به تعویض روغن های هیدرولیک در خودرو است؟

هرمالک خودرو باید بداند که چه زمانی نیاز است که روغن هیدرولیک خودرو خود را تعویض نماید. اما در صورتی که از این موضوع اطلاع کافی نداشته باشد لازم است که به این تغییرات در خودرو و روغن آن توجه نماید.

– در صورتی که روغن هیدرولیک سیاه شود.
– از روغن بوی سوختگی به مشام برسد.
– بر روی روغن کف ایجاد شود.
– روغن از حالت روانی خارج شده و سفت شود.
– رنگ روغن از شفافیت به سمت مات شدن برود.
– سطح روغن در قسمت تعبیه شده آن کمتر شود.

توجه نمایید که هیچ گاه دو نوع روغن هیدرولیک متفاوت را با هم در مخزن مخصوص نریزید. در صورت اختلاف در ویسکوزیته روغن ها این کار باعث ایجاد مشکلات زیادی در خودرو شما خواهد شد. سعی کنید همیشه روغن قبلی را کاملا از مخزن خالی و از روغن جدید با بهترین کیفیت و مرغوبیت استفاده نمایید.

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

چه عواملی برعملکرد روغن تاثیر مثبت دارد؟

عوامل زیادی بر این عملکرد تاثیر می گذارد. از آن جمله می توان به این تعداد اشاره نمود.

1- ویسکوزیته یا غلظت روغن
2- نوع مصرف
3- مقدار جذب رطوبت روغن
4- دارا بودن خواص اسیدی روغن
5- توجه به زمان تعویض روغن
6- مقاومت روغن در برابر اکسید شدن
7- توجه به مقدار گرمای تولید شده در سیستم

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

قیمت روغن های هیدرولیک به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت روغن هیدرولیک بسته به مواردی چند در بازار متفاوت است. از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت روغن می توان به این موارد اشاره نمود.

– برند روغن
– داخلی و یا خارجی بودن روغن
– استانداردهای روغن
– نوع خودرو

روغن هیدرولیک و ویژگی های آن

هنگام خرید روغن های هیدرولیک باید به چه نکاتی توجه نمایید؟

توجه به استاندارد روغن های هیدرولیک از مهم ترین نکات هنگام خرید روغن هیدرولیک است. برای خوردوهای بسیار قدیمی از نوع روغن های معدنی می توان استفاده نمود. امروزه استفاده از انواع روغن های هیدرولیک با دارا بودن خواص ویژه مانند: ضدزنگ، ضد اکسیداسیون، ضد سایش، دارای چسبندگی بالا و روغن های ضد آتش بسیار مورد توجه قرار گرفته است. توجه نمایید که روغنهای ضد آتش بر عکس نام خود آتش می گیرند اما زمان بروز این این اتفاق طولانی تر خواهد بود. این روغن های هیدرولیک بیشتر درصنایع ودر مکان هایی استفاده می شود که دما در محیط بسیار زیاد است. مانند درب کوره های ذوب فلزات.

برای خرید انواع روغن صنعتی و روغن هیدورلیک با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می توانید به سایت ما مراجعه و با کارشناسان در این سایت مشاوره نمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *