loading

آنتی فوم یا ضد کف چیست و چه کاربردی دارد؟

آنتی فوم یا ضد کف

آنتی فوم چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که می دانید شرکت پترواکسیر آسیا یک از برترین تولید کنندگان آنتی فوم در کشور می باشد. بر آن شدیم تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار کاربران گرامی وب سایت رسمی پترواکسیر قرار دهیم. قبل از هرچیز به تعریف و تاریخچه آن می پردازیم و بعد از آن انواع و نحوه عملکرد آن را به طور تخصصی مورد ارزیابی قرار می دهیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آنتی فوم یا همان ضد کف چیست؟

علت به وجود آمدن کف:

در ابتدا بهتر است ببینیم فوم یا کف چیست؟ پراکندگی پایدار گاز در مایع، کف یا فوم نامیده می شود که به صورت حباب های هوا در مایعات بدون سورفاکتانت می باشد. بدترین نوع کف، فوم شناور در سطح می باشد. کف ایجاد شده روی سطح ممکن است باعث ایجاد مشکل در سطح مایع شود و باعث سر ریز شدن مخزن یا استخر مورد نظر در اطراف تجهیزات شود که این موضوع یک نگرانی در حوزه ایمنی است، که بایستی به آن توجه ویژه ای شود.

ویژگی ضد کف:

ضد کف ها (anti-foam) که با نام های مختلفی همچون آنتی فوم و دفومر هم شناخته می شوند، موادی شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تولید و ساخت فوم یا کف در مایعات فرآیندی صنعتی وشیمیایی بکار می روند و همچنین کف های ساخته شده را می شکنند. در فرآیندهای صنعتی، همیشه کف ها باعث ایجاد مشکلات می شوند. همچنین آنها باعث ایجاد نقص در پوشش های سطح می شوند.

آنتی فوم ها از پر شدن کارآمد ظروف جلوگیری می کنند. برای جلوگیری از تشکیل کف انواع فرمول شیمیایی ضد کف وجود دارد.که تقریبا پترواکسیر انواع پرکاربرد آن را تولید و عرضه می نماید.

به عبارت دیگر کف گیرها، کف موجود را از بین می برند و آنتی فوم ها از افزایش تشکیل کف جلوگیری می کنند. ضد کف به منظور پیشگیری از تولید کف ناشی از واکنش های مختلف فیزیکی و شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد.

ضدکف ها عملکرد فوق العاده ای دارند، آنها با ایجاد بی ثباتی روی کف یا حباب های ریز و درشت آنها را از بین می برند.

در بیشتر واکنش های شیمایی، کف تولید می شود. ضد کف یا دیفومر به منظور جلوگیری از ایجاد فوم در طی واکنش مواد استفاده می شود.

فوم می تواند از طریق مکانیکی یا از طریق یک مکانیزم شیمیایی مانند تخمیر ساخته شده باشد. ضد کف ها در سیستم های مختلف تحت تاثیر دما، pH، فشار، حلالیت و سازگاری مواد شیمیایی کار می کنند.

تاریخچه ضد کف ها:

یکی از ویژگیهای اصلی ضد کف ، این است که خیلی راحت و به سرعت زیاد روی سطح کف، گسترش می یابد.
ضد کف ها ، اغلب با حرکت کردن به سمت سطح بین آب و هوا به آسانی کف موجود در فرآیند را از بین می برند .
این عمل باعث از بین رفتن سطح کف و ترکیدن حبابهای هوا می شود.

اولین ضد کف ها یی که شناخته شد، صرفا هدفشان از بین بردن کف قابل مشاهده روی سطوح بود و در این میان الکلهای چرب، نفت سفید، نفت کوره ای و سایر فرآورده های نفتی سبک برای از بین بردن کف استفاده می شدند. دیگر نفتهای گیاهی و الکل های چرب (C7 – C22 ) نیز در بعضی مواقع مورد استفاده قرار می گرفت ولی مشکل این بود که الکلها جزء آنتی فوم های گران قیمت بودند.
.
در سالهای ۱۹۵۰، آزمایشات بر آنتی فوم هایی مبتنی بر سیلیکون شروع شد این آنتی فوم ها بر پایه نفت سیلیکون یا پایه پلی متیل سیلوکسان (روغن سیلیکون) پراکنده در آب یا روغن سبک بودند که در آب یا نفت سبک پراکنده می شدند. ولی مشکل اینجا بود که باعث ایجاد اختلالات سطح در بسیاری از کاربردها مانند رنگها و کاغذها می شدند.
و سرانجام در سال ۱۹۶۳،تحولی بوجود آمد و اولین آنتی فوم ها با ذرات آب گریز(سیلیس های آبگریز) در نفت سبک، اختراع شد.و قابل ذکر است که توسعه ضد کف های پایه سیلیکونی با استفاده از امولسیفایرهای مختلف و روغن های اصلاح شده سیلیکون کماکان ادامه دارد.
در اوایل دهه ۷۰، موم های آبگریز مانند Ethylene bis stearamide توسعه یافتند.آنها در نفت پراکنده می شدند،
این نوع از آنتی فوم ها، بسیار موثرو کاربردی بودند اما بحران نفت و گرانی ان در ۱۹۷۳ باعث گران شدن آنها و منجر به فشار برای کاهش نفت شد.
اینجا بود که محققان راه جدیدی یافتند و آن راه حل، اضافه کردن آب بود، آب اضافه شد و آنتی فوم های مبتنی بر آب توسعه یافتند.
همچنین توسعه ی آنتی فوم های سیلیکونی، با استفاده از امولسیونهای مختلف و تغییر در روغن های سیلیکونی ادامه یافت.
در اوایل ۱۹۹۰، آنتی فوم های امولسیون سیلیکون به علت این که کمترین مشکل و بیشترین اثربخشی را داشت و ضمنا اختلالات خیلی کمی در سطوح بوجود می آورد ، در صنعت خمیر چوب مورد استفاده قرار گرفت و نتیجه موفقیت آمیز بود..

آنتی فوم یا ضد کف
علت استفاده از ضد کف چیست ؟

نحوه عملکرد ضد کف(مکانیزم تخریب کف توسط ضد کف):

در حالت کلی یک ضد کف در محیط کف نامحلول است و خواص فعال سطحی دارد. یک خاصیت اساسی یک محصول ضد کف، ویسکوزیته کم و امکان گسترش سریع آن روی سطوح فوم است. این ماده به سطح مایع هوا وابسته است و در آن لایه های کف را بی ثبات می کند. این باعث پارگی حباب های هوا و از بین رفتن سطح کف موجود می شود. حباب های هوای ورودی جمع می شوند و حباب های بزرگتر با سرعت بیشتری به سطح مایع بالا می روند. و عمل کف زدایی از سطح مایعات اتفاق می افتد.

مطالعات نشان داده است که ذرات معلق نا سازگار با آب در ضد کف ها نیروی مانع ورودی به لایه غشاء را کاهش می دهد و ضد کف را بسیار کارا و موثر می سازد. ساختار کف بفوریت شروع به تخلیه می شود بعد از اینکه لایه حباب کف ضعیف و لاغر می شود . قطره ضد کف در طول لایه غشاء یک عدسی روغنی می سازد. قطره کشیده می شود همانگونه که لایه های غشاء با یکدیگر مماس و فشرده می شوند و در نهایت با پاره شدن قطره کشیده شده حباب کف می ترکد. این عمل در حدود چند ثانیه رخ می دهد بطوریکه جزء مشخصه های ضد کف های سریع می باشد . اگر قطره روغنی نتواند وارد غشاء شود و کف را تخریب کند طبیعتا” درمرزهای حباب کف به تله افتاده و بعنوان یک مایع اضافی در ساختار مجرای تخلیه کف به بیرون از حباب هدایت می شود .

ایجاد فوم در اثر حل شدن مولکول های گاز در مایع است. مولکول های ضد کف، تنش سطحی مایع را تغییر می دهند و به عنوان مواد فعال سطحی یا سورفکتانت ها عمل می کنند. ماهیت سورفکتانت ها می توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتریک باشند. سورفاکتانت های مختلف برای تولید انواع آنتی فوم مورد استفاده قرار می گیرد.
عملکرد استفاده از ضد کف به نوع کف یعنی ماکرو و میکرو بودن آن، بستگی زیادی دارد. ضد کف ها با نفوذ به لایه های فوم، عمل کف زدایی را انجام می دهند.
مواد معمول مورد استفاده در تولید ضد کف عبارتند از: روغن های نامحلول، پلی دی متیل سیلوکسان ها و سایر سیلیکون ها، استئارات ها و گلیکول هاو الکل های خاص. از این افزودنی برای جلوگیری از تشکیل فوم استفاده می شود و یا برای شکستن فومی که قبلاً تشکیل شده است، آن ها را به سیستم اضافه می کنند

همچنین بخوانید: روان کننده های مناسب برای انواع کمپرسور

 

آنتی فوم یا ضد کف

علت استفاده از ضد کف در صنایع مختلف:

همانطور که میدانید در فرآیندهای صنعتی ، فوم ها مشکلات جدی را ایجاد می کنند و باعث کاهش بازدهی تولید و ایجاد اثرات منفی و نزولی بر فرآیندها می شود. تولید کف مشکلات زیادی را ایجاد کرده و تاثیرات نامطلوبی را بر صنعت مربوطه به میگذارد. از این رو استفاده از ضد کف امری مهم و ضروری می باشد. به طور کلی کف در فرآیندهای فرآوری مواد غذایی، تخمیر، صنعت نساجی، چاپ جوهر، تولید مواد شیمیایی، تولید رنگ، چسب، پوشش و رزین در اختلاط، فیلتراسیون، رقیق سازی، پر کردن ظروف محصول، تقطیر و رفلاکس به وجود می آید. ایجاد کف در صنایع مختلف باعث کاهش بازده تجهیزات و افزایش هزینه‌‌ ها می‌ شود، به همین دلیل کنترل و اقدامات لازم برای حذف این پدیده ارزش بسیار زیادی برای صنایع دارد.. کف ها باعث ایجاد نقص در پوشش های سطح می شوند و از پر شدن کارآمد ظروف جلوگیری می کنند.علاوه بر این، سرعت واکنش های شیمیایی را کاهش می دهد

تشکیل فوم در اثر حل شدن مولکول های گاز در مایع است. مولکول های ضد کف، تنش سطحی مایع را تغییر می دهند و می توانند به عنوان مواد فعال سطحی یا سورفکتانت ها عمل کنند. ماهیت سورفکتانت ها می توانند غیر یونی، کاتیونی، آنیونی یا آمفوتریک باشند. سورفاکتانت های مختلف برای تولید انواع آنتی فوم کاربرد دارد.

عملکرد استفاده از ضد کف به نوع کف یعنی ماکرو و میکرو بودن آن، بستگی دارد. ضد کف ها با نفوذ به لایه های فوم، عمل کف زدایی را انجام می دهند.

مواد معمول مورد استفاده در تولید ضد کف عبارتند از: روغن های نامحلول، پلی دی متیل سیلوکسان ها و سایر سیلیکون ها، الکل های خاص، استئارات ها و گلیکول ها. از این افزودنی برای جلوگیری از تشکیل فوم استفاده می شود و یا برای شکستن فومی که قبلاً تشکیل شده است، آن ها را به سیستم اضافه می کنند. برای مشاهده ضدکف ها در پترو اکسیر به منوب محصولات رفته و ضدکف مورد نظر خود را انتخاب کنیدو همچنین برای اطلاع در مورد قیمت آنتی فوم می توانید با کارشناسان پترو اکسیر از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در خصوصو آنتی فوم یا ضد کف:

1-ضد کف یا آنتی فوم چیست؟

ضد کف ها (anti-foam) که با نام های مختلفی همچون آنتی فوم و دفومر هم شناخته می شوند، موادی شیمیایی هستند که برای جلوگیری از تولید و ساخت فوم یا کف در مایعات فرآیندی صنعتی وشیمیایی بکار می روند و همچنین کف های ساخته شده را می شکنند.

2-آنتی فوم سیلیکونی با آنتی فوم غیر سیلیکونی چه تفاوتی دارند؟

آنتی فوم ها در انواع مختلفی موجود هستند که از انواع آنها می توان به آنتی فوم سیلیکونی، آنتی فوم با پایه روغنی و آنتی فوم با پایه آب اشاره داشت که هر یک کاربرد و ویزگی های خاص خود را دارا هستند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان پترو اکسیر در ارتباط باشید و یا به مقالات مرتبط موجود در سایت مراجعه نمایید.

3-قیمت انواع آنتی فوم چقدر است؟

آنتی فوم ها همانطور که بیان داشت دارای انواع مختلف و با ساختارهای متفاوتی هستند که این امر نیز سبب می شود قیمت هر یک از دیگری تفاوت داشته باشد. همچنین به دلیل نوسانات بازار نمی توان قیمت واحدی برای آن بیان داشت. برای اطلاع از به روزترین قیمت آنتی فوم با ما از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *