loading

روغن هیدرولیک

انواع روغن صنعتی

روغن هیدرولیک رابط نقل و انتقال انرژی در همه سیستم های هیدرولیکی می باشد. البته عملکرد روغن هیدرولیک بسیار بیشتر و بالاتر از نقل و انتقال قدرت است. با اینکه انتقال انرژی هیدرولیک مقصود اصلی این روغن است اما چهار استفاده دیگر هم دارد که عبارتند از انتقال حرارت، حذف آلودگی، آب بندی و روانکاری . ما در پترو اکسیر آسیا این مطلب را آماده کردیم تا شما عزیزان بدانید روغن هیدرولیک چیست؟ و چه کارکرد هایی دارد . با ما همراه باشید.

کارکرد روغن هیدرولیک

دستگاه های هیدرولیک حرارت مازاد بسیاری را در کارکرد معمولی به وجود می آورند که بیشتر به خاطر بی تاثیر بودن خود اجزا مثل پمپ و موتور به وجود می آید . بدون راه حلی جهت انتقال گرما از این اجزا ، کاسه نمد ها و اجزای درونی به سهولت صدمه می بینند. برگشت روغن به مخزن که اغلب پیش از نقل و انتقال دوباره به دستگاه از یک سیستم خنک کننده رد می شود، به نگهداری دامنه دمای مناسب کمک می کند. روغن هیدرولیک در زمان خنک شدن دستگاه این امکان را دارد که گرما را به سیستم وارد کند.

همچنین مایع هیدرولیک ذرات و آب را از اجزای حساس از راه فیلترها یا دیگر وسایل تهویه مطلوب جا به جا می کند. روغن بی جنبش، در داخل اجزای حساس به جا می ماند و سبب می گردد تا آلودگی های محیط پیرامونش به آرامی از بین بروند.

در اکثر اجزای هیدرولیک، روانکاری نیاز است تا از قطعات درونی در مقابل فرسایش نگهداری شود. بی داشتن مزیت روانکاری، سیستم های هیدرولیک بدون اثر می باشند.

بیشتر دستگاه ها از روغن تصفیه شده یا مصنوعی بهره مند می شوند و جهت نائل شدن به استاندارد های مناسب مثل ویسکوزیته، نقطه افت و شاخص ویسکوزیته آماده و تولید می شوند. این سه مزیت بیشتر زمان گزینش روغن برای یک دستگاه ویژه مد نظر قرار داده می شوند؛ برای مثال، در صورتی که دمای محیط پایین باشد الزامی است روغنی با ویسکوزیته و نقطه افت درجه کم را برگزینید. در صورتی که دستگاه شما محدوده دمای گوناگونی را تجربه می کند، شاخص ویسکوزیته بالا خیلی اهمیت دارد.

بسیار اهمیت دارد که در سیستم هیدرولیک خود، احتیاج قطعات به ویسکوزیته را مد نظر قرار دهید. برای نمونه ، یک پمپ پیستونی بین 16 تا 40 سانتیمتر لازم دارد .

روغن هیدرولیک دسته ای از مواد افزودنی شیمیایی را جهت بهتر شدن کارکرد روغن و اجزای سیستم هیدرولیک دارد. این مواد افزودنی این امکان را دارند که مقاومت روغن در مقابل کف، مقاومت در مقابل خوردگی و زنگ زدگی و همین طور مزیت حفظ آب را تقویت کنند. مواد افزودنی همان چیزی است که روغن های مرغوب و نا مرغوب را از هم تفکیک کرده و سبب بهتر شدن ویژگی چسبندگی روغن می شود.

روغن هیدرولیک

خصوصیات روغن هیدرولیک

  • امکان روانکاری خیلی زیاد ؛ روغن باید در هر دما و فشاری این خصوصیات را داشته باشد .
  • استحکام لایه روانکاری باید به اندازه ای زیاد باشد که از هم گسسته نشود. اگر این شرایط وجود نداشته باشد به کارگیری دیگر اجزای متحرک زیاد می شود.
  • از نظر شیمیایی مخلوط روغن باید ماندگار باشد و این خصوصیت در دما و فشار متغیر، دچار تغییر نشود.
  • به دلیل وجود اکسیژن، نباید تشکیل لجن دهد.
  • تحولات ویسکوزیته به خاطر تغییر دما باید تا جایی که امکان دارد کم باشد؛ به این معنی که روغن هیدرولیک باید ویسکوزیته ثابتی داشته باشد.
  • نباید روغن هیدرولیک بر اجزای حساس سیستم انتقال قدرت و اجزای آب بندی مثل کاسه نمد ها و رینگ ها اثر خوردگی داشته باشد.

شرایط نگهداری روغن صنعتی هیدرولیک

مورد بسیار مهمی که باید در زمان خرید روغن صنعتی هیدرولیک به آن دقت داشته باشید دقت به شرایط نگهداری این سبک روغن است چرا که با دقت به این که برخی از موارد سبب کم شدن عمر این روغن صنعتی می شود بهتر است موارد با اهمیت در محارست از آن را رعایت کنید تا طول عمر روغن شما زیاد شود. به طور کلی می شود گفت در صورتی که قصد داشته باشیم به طور صحیح از روانکارها و روغن های صنعتی مانند روغن صنعتی هیدرولیک نگهداری کنیم ، باید این محصول در مکانی سرپوشیده و دور از نور آفتاب باشد و همین طور در برابر بارش باران و برف هم قرار نداشته باشد. چرا که این موارد سبب کم شدن طول عمر روغن می شود و در زمان استفاده این روغن خواص خود را از دست خواهد داد. همین طور دقت داشته باشید در صورتی که روغن در محدوده دمای 20 درجه سانتیگراد قرار داده شود کمک زیادی به حفظ کیفیت آن می کند.

شیوه استفاده از روغن هیدرولیک

پیشنهاد می شود که جهت استفاده از این روغن اول مخزن دستگاه و مجاری سیستم توسط یک شوینده هیدروکربنی شستشو داده شود و پس از آن روغن صنعتی هیدرولیک به دستگاه وارد شود. همین طور دقت داشته باشید این امکان وجود دارد که جهت افزایش طول عمر روغن هیدرولیک آن را در درون سیستم های هیدرولیکی قرار دهید و هر هفته یا هر ماه با نظارت دستگاه از وجود نشتی مطمئن شوید و اگر نشتی داشت با تغییر سر وقت از هدر رفتن روغن هیدرولیک پیشگیری کنید. همین طور دقت داشته باشید که عوض کردن به موقع روغن هیدرولیک بسیار مهم است و طول عمر دستگاه شما را افزایش می دهد.

زمان تعویض روغن هیدرولیک

دلیل های گوناگونی وجود دارد که شما باید جهت تعویض سیستم روغن هیدرولیک به آن ها دقت کنید و در صورتی که شما این موارد را مشاهده کردید به این معنی است که وقت عوض کردن روغن فرا رسیده است.

یکی از مواردی که در عمر روغن هیدرولیک بسیار اهمیت دارد تعویض به موقع آن است. در این میان توجه داشته باشید که این روش اثر گذار ترین شیوه جهت بیشتر کردن عمر روغن هیدرولیک است که برای این امر نیاز است از آنالیز روغن برای مشخص کردن علمی زمان مطلوب جهت عوض کردن روغن استفاده شود. آزمون های با اهمیت برای این کار شامل بررسی عدد اسیدی و عدد بازی است که از آن می شود برای برنامه ریزی جهت عوض کردن روغن هیدرولیک بهره مند شد.

شرکت پترواکسیر آسیا ارائه دهنده انواع روغن هیدرولیک است و این محصولات را به طور کاملا استاندارد تولید کرده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.
از شما دعوت می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر برای قیمت روغن هیدرولیک و خرید روغن هیدرولیک با مشاوران پترواکسیر آسیا تماس حاصل فرمائید.

روغن هیدرولیک

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *